fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Przypadki mobbingu w Policji oceniła komisja sejmowa

Poseł Jan Szopiński uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, której jest członkiem. Komisja miała wysłuchać informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusza Kamińskiego oraz Komendanta Głównego Policji – gen. insp. Jarosława Szymczyka w sprawie ujawnionych w niektórych mediach przypadków mobbingu oraz molestowania seksualnego w Policji od roku 2015.

Minister Kamiński nie przybył na posiedzenie, stąd informację przedstawił zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Paweł Dobrodziej.

O ocenie zagadnienia w imieniu posłów mówiła Monika Rosa.

„W zakresie wdrażania procedur antymobbingowych, Policja jest pionierem pośród wszystkich innych służb. W 2013 r. Komendant Główny Policji wydał zarządzenie dotyczące procedur antymobbingowych. Od tego czasu Policja dokłada starań, by optymalizować istniejące rozwiązania w celu wyeliminowania patologicznych zachowań. W 2018 r. ukazało się zarządzenie Komendanta Głównego Policji o wewnętrznej polityce antykonfliktowej, a w 2021 r. wprowadzono standaryzację działań antydopingowych.


Reakcja na mobbing w formacji jest obowiązkiem. W Policji, aby skutecznie funkcjonowała, musi być dyscyplina. Wykroczenie przeciwko etyce zawodowej jest naruszeniem dyscypliny służbowej. Sprawy dotyczące mobbingu rozpatrywane są w różnych trybach: postępowania dyscyplinarnego, administracyjnego (w tym skargowości) oraz karnego (zgłoszenia do prokuratury). W Policji funkcjonują również tzw. podmioty wspomagające: pełnomocnicy ds. ochrony praw człowieka (przy Komendancie Głównym Policji, komendantach wojewódzkich Policji oraz Komendancie Stołecznym Policji), psycholodzy oraz społeczne punkty kontaktowe.


W latach 2014-2020 zgłoszeń podejrzenia o mobbing było 175, z czego potwierdzono 21 spraw. Policja prowadzi stały monitoring tego typu zdarzeń – w 2021 r. zarejestrowano 19 zgłoszeń podejrzenia o mobbing, z czego 9 nie potwierdzono, a 10 jest w toku.
W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeprowadziło kontrolę w zakresie przeciwdziałania mobbingowi w formacji. Ocena tej kontroli była pozytywna. Policja otrzymała 3 zalecenia, które wdrożono w 2021 r. (wprowadzenie jednolitej procedury postępowania w każdym garnizonie, monitorowanie zjawisk mobbingowych oraz rozszerzenie uprawnień Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka)”.

W dyskusji posłowie pytali m.in. o skalę problemu mobbingu w kraju, liczbę osób ukaranych w związku z potwierdzonymi sprawami o mobbing oraz o kwestię szkoleń i podnoszenia świadomości wśród funkcjonariuszy.
W posiedzeniu uczestniczyli: naczelnik wydziału do spraw żołnierzy i funkcjonariuszy w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich – Tomasz Oklejak oraz prezes Zarządu Fundacji #Saystop – Katarzyna Kozłowska.

opr. nim, 30 czerwca 2021 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem